Wielki Jubileusz 800 – lecia Leśnicy już za nami.

Uroczyste świętowanie Jubileuszu 800-lecia Leśnicy rozpoczął w piątek 29 września 2017 r. koncert organowy „Deo gratias” w Bazylice Św. Anny, w którym wystąpili Michał Blechinger – organy, Sabina Olbrich – Szafraniec (sopran) i Rafał Poremba (trąbka).

Drugim punktem programu już w auli Domu Pielgrzyma był koncert chóru Singgemeinschaft z miasta partnerskiego Voitsberg z Austrii, po którym odbyła się sesja popularnonaukowa połączona z promocją książki pt. „Osiem wieków ziemi leśnickiej” II wydanie.

Sobotnie świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez Ordynariusza Opolskiego Księdza Biskupa Andrzeja Czaję, z udziałem Wikariusza Generalnego Diecezji Graz Dr. Ericha Linhardt oraz zaproszonych księży. Dziękczynnym Te Deum Laudamus podziękowaliśmy Panu Bogu za naszą Leśnicę i jej mieszkańców oraz przepiękną pogodę, która dopisała w ten świąteczny czas.

Następnie, krótki ale barwny korowód wyruszył na leśnicki Rynek, a prowadzili go muzycy z orkiestry Die Bergkapelle Hödlgrube Zangtal z Voitsberg, pod batutą Heinza Christiana  Janesch. Zaś Leśnickie mażoretki La Bella, Słoneczka i Mini Słoneczka dały kolorowy pokaz musztry.

Na dużej scenie czekała już Młodzieżowa Orkiestra Dęta Leśnica, która pod kierownictwem Klaudiusza Lisonia zagrała przepiękny koncert.

Po koncercie gospodarz uroczystości Burmistrz Łukasz Jastrzembski przywitał wszystkich obecnych na uroczystości, a następnie wspólnie z Księdzem Proboszczem Henrykiem Pasieką i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Leśnicy odsłonili pamiątkowe tablice.

Potem były życzenia i gratulacje dla naszej Leśnicy przekazane przez posła Ryszarda Gallę, starostę Józefa Swaczynę, samorządowców z gmin powiatu strzeleckiego, burmistrzów zagranicznych gmin Crostwitz, Cernosice, Voitsberg, Hirschaid, Themar i  Gerbrunn, Prezesa Banku Spółdzielczego w Leśnicy, kierownika DPS Leśnica, Przewodniczącego TSKN Rafała Bartka.

Z ciekawym występem przyjechał do Leśnicy zespół taneczny Neubertgarde z Hirschaid.

Gwiazdą wieczoru był Zespół Pieśni i Tańca im. Stanisława Hadyny „Śląsk”, który oczarował bardzo liczną widownię programem pt. „W Europie ze Śląskiem”.

Sobotnie świętowanie zakończyła impreza klubowa na Rynku PROJEKT L800, a w stodole zabawa taneczna z zespołem DUO ALT.

O godzinie 22.00 niebo nad Leśnicą rozświetliły przepiękne sztuczne ognie.

Ostatni dzień Jubileuszu rozpoczęliśmy od losowania samochodu osobowego oraz nagród w loterii Banku Spółdzielczego w Leśnicy, a od godz. 13.00 na scenie wystąpili: Die Bergkapelle Hödlgrube Zangtal z Voitsberg, grupa śpiewacza Frohsinn, dzieci z Publicznego Przedszkola i Ochronki, młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych, Marlenki, Entropia, Mini Entropia, La Bella, uczniowie Szkoły Podstawowej, Publicznego Gimnazjum, Studio Wokalne BIS, Studio Piosenki LOKiR i Big Band leśnickiej Szkoły Muzycznej, a doskonale bawił przybyła publiczność Kabaret Młodych Panów.

Świętowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem BIS w stodole biesiadnej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego wielkiego święta. Słowa podziękowania kierujemy do księdza Henryka Pasieki, siostry Lucjany, „NIEBIESKIEJ DRUŻYNY” z LOKiR-u i Urzędu Miejskiego, Zakładu Gospodarki Komunalnej. Dziękujemy Paniom ze Związku Śląskich Kobiet Wiejskich z Dolnej,  strażakom z OSP Zalesie Śl., Raszowa, Leśnica, Lichynia, Czarnocin i Łąki Kozielskie, Domowi Pielgrzyma, policji z Leśnicy i Strzelec Op., Publicznemu Gimnazjum w Leśnicy i w Zdzieszowicach, obsłudze foto i video, DFK Leśnica, elektrykom, akustykom, osobom stawiającym namioty i sceny, obsłudze gastronomicznej, firmie oferującej atrakcje dla dzieci.

Przy tej okazji przepraszamy również mieszkańców za utrudnienia związane z wprowadzonym objazdem oraz hałas i głośną muzykę w czasie jubileuszowego weekendu.

Dziś możemy powiedzieć, parafrazując słowa piosenki Budki Suflera dane nam było świętowanie 800-lecia Leśnicy, a następne będzie może za sto lat.                                                                

                                                                                               Z pozdrowieniami  Edyta Gola i Łukasz Jastrzembski

 

 

 

 

 

 

Patronat medialny