Aktualności

Zaproszenie

005462_r1_300.jpeg

Drodzy Goście i Mieszkańcy!
To szczególny dla nas czas, że wspólnie możemy świętować Jubileusz 800 lat Leśnicy. Tak dostojna rocznica jest naturalną okazją do spojrzenia w przeszłość oraz precyzowania oczekiwań co do przyszłości. Cały rok jubileuszu będzie wyjątkowo bogaty w wydarzenia kulturalne i uroczystości rocznicowe. Pragniemy by cała społeczność wzięła udział w przygotowaniu i celebracji tego święta.
Tak wiele w dzisiejszym świecie podziałów i napięć, dziś mamy szansę na to, by na chwilę wspólnie i w pokoju cieszyć się z tego radosnego wydarzenia. Nasza „Mała Ojczyzna” odbija jak w zwierciadle zawiłe ludzkie losy śląskiej ziemi. Chcemy to w naukowy sposób przedstawić Państwu w uzupełnionym wydaniu książki pt. „OSIEM WIEKÓW ZIEMI LEŚNICKIEJ”. Wszystkie szkoły i instytucje przygotowały swój program, bogaty w konkursy i małe wydarzenia artystyczne. Pragniemy przy tej okazji uhonorować zasłużone dla naszej społeczności osoby i instytucje. Kulminacją będą uroczystości 800-lecia Leśnicy we wrześniowo-październikowy weekend 29.09.-1.10.2017 roku. Konferencja naukowa poświęcona naszej leśnickiej ziemi na przestrzeni ośmiuset lat odbędzie się w piątek 29 września 2017 roku w Domu Pielgrzyma w Górze Św. Anny. W sobotę 30 września odprawiona zostanie uroczysta msza św., po której na leśnickim Rynku rozpoczniemy świętowanie. Wielkie wydarzenia wymagają odpowiedniej oprawy, stąd też wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Leśnica Artyści uświetnią nasz jubileusz odpowiednim repertuarem. Lżejszym gatunkowo, ale z pewnością nie mniej atrakcyjny występ da w niedzielę, 1 października 2017 r. Kabaret Młodych Panów, doskonale rozumiejący specyfikę naszego regionu. Do wspólnej zabawy na rynku zapraszamy utalentowane dzieci i młodzież z placówek oświatowych, LOKiR-u i organizacji społecznych. Młodzież chcemy zaprosić na imprezę klubową na rynku, a nieco starszych na zabawę do naszej stodoły w parku. Naturalnie zapraszamy nasze zaprzyjaźnione miejscowości partnerskie, które z pewnością nas zaszczycą i również przedstawią swoja ofertę kulturalną.

Drogi Gościu i Mieszkańcu!

Już dziś zarezerwuj termin, zaproś rodzinę, znajomych, pomódl się o pogodę i powiedz wszystkim w jak pięknym miejscu przyszło Ci żyć. Liczymy na Waszą obecność i zaangażowanie w tym wielkim wydarzeniu!

Zapraszam serdecznie!


Łukasz Jastrzembski, Burmistrz Leśnicy

Kalendarium imprez

Historia

  • Fragment dokumentu księcia Kazimierza I z 1217 r.

    Oryginał nie zachował się. Tekst dokumentu opublikował O. Meinardus (Das Neumarkter Rechstbuch und andere Rechtsquellen, Breslau 1907, s. 419) na podstawie odpisu z 1655r., który przechowywany był w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, zaginął jednak w czasie II wojny światowej.

Patronat medialny